BOARD OF SELECTMEN
THERESA E. MCNULTY, CHAIRMAN TOWN HALL, MAIN CONF. RM.
DAVID L. WALSH, CLERK 175 CENTRAL STREET
PETER A. HAMILTON EAST BRIDGEWATER, MASS.
AGENDA
CALL TO ORDER – 7:30 P.M. MEETING OF Tuesday, June 26, 2007
WARRANTS FOR THE APPROVAL OF THE BOARD OF SELECTMEN
WILL BE AVAILABLE FOR PUBLIC REVIEW 15 MINUTES BEFORE
MEETING BEGINS.
SCHEDULED APPOINTMENTS
ACTION ITEMS
EXECUTIVE ASSISTANT REPORT
BOARD DISCUSSIONS
REMINDERS
OPEN FORUM
CONFERENCE ROOM RESERVATIONS
BOARD OF SELECTMEN
APPOINTMENTS
7:30 P.M. – OPEN MEETING
7:45 P.M. – PUBLIC HEARING
Re: Dog By-Law Violation
Pitt Bull
37 Old Bedford Street
At end of Scheduled Appointments – OPEN FORUM
AT END OF MEETING – EXECUTIVE SESSION For the purpose of
BOARD OF SELECTMEN
ACTION ITEMS
1. Board will vote to approve/disapprove the minutes of the June 19, 2007 meeting.
2. Board will vote to approve/disapprove the following list of Election Workers:
Margaret Alexander Steven Belcher Maryann Boyle
Jean Braddock Diane Domer Beverly Fanning
James Havens Rena Havens Marijo Martin
Lois Nelson Charles Repeta Jr. Esther Tucker
Beverly Smith Kevin Miller Edward Smith
David Botelho
3. Board will vote to approve/disapprove the following reappointments for three year
terms:
Paul Marini
252 Elm Street
Agricultural Commission - Alternate
July 1, 2007 - June 30, 2010
Craig Winsor
388 Plymouth Street
Conservation Commission
July 1, 2007 - June 30, 2010
Michael C. Moore
424 Ralph Talbot Street
Constable (Pays Own Bond)
July 1, 2007 - June 30, 2010
Albert O. Mondeau
58 Folsom Ave.
Finance Committee
July 1, 2007 - June 30, 2010
Jen Turner
27 Forest Trail
Historical Commission
July 1, 2007 - June 30, 2010
Cecilia Chapman
103 No. Central Street
Registrars of Voters
July 1, 2007 - June 30, 2010
Richard E. Bachman
116 East Street
Board of Appeals
July 1, 2007 - June 30, 2010
Elliott B. Jacobs
48 Old Bedford Road
Conservation Commission
July 1, 2007 - June 30, 2010
Edith Imlach
54 Park Avenue
Council on Aging
July 1, 2007 - June 30, 2010
Jeff Luttazi
529 Crescent Street
Finance Committee
July 1, 2007 - June 30, 2010
Merilyn Johnson
192 Cedar Street
Historical Commission
July 1, 2007 - June 30, 2010
Steve E. Brown
418 Central Street
Cable Advisory Committee - Representing the Community at
Large
January 23, 2007 - June 30, 2010
Claire Yocum
11 Rolling Hills Dr.
Conservation Commission
July 1, 2007 - June 30, 2010
Beverly A. Fanning
107 Waterman St.
Council on Aging
July 1, 2007 - June 30, 2010
Tony Figueiredo
39 McCormack Avenue
Finance Committee
July 1, 2007 - June 30, 2010
4. Board will vote to approve/disapprove the following reappointments for one year
terms:
Ryon Pratt
451 Pleasant Street
Forest Warden
July 1, 2007- June 30, 2008
Richard M. O'Flaherty
31 Hobart Street
Old Colony Planning Council Joint Transportation Committee
July 1, 2007- June 30, 2008
Dominic A. Marini
233 Union St.
Plymouth County Cooperative Extension Service, Trustee
July 1, 2007- June 30, 2008
Margaret O. Alexander
17 Strong Ave.
Group Insurance Advisory Committee (Rep. Retired Non-Union Personnel)
July 1, 2007- June 30, 2008
Jeanne Bennett
58 Folsom Ave.
Parking Clerk/ Hearing Officer
July 1, 2007- June 30, 2008
Ryon Pratt
451 Pleasant Street
Right to Know Law
July 1, 2007- June 30, 2008
Jeanne L. Bennett
58 Folsom Ave.
Group Insurance Advisory Committee ( Rep. Non- Union Personnel)
July 1, 2007- June 30, 2008
Richard M. O'Flaherty
31 Hobart Street
Old Colony Planning Council, Delegate
July 1, 2007- June 30, 2008
Peter A. Hamilton
17 Tower Hill Drive
Plymouth County Advisory Board, Designee
July 1, 2007- June 30, 2008
Herbert Wolfer
510 North Street
Sealer of Weights & Measures
July 1, 2007- June 30, 2008
Robert DeChristopher
492 Central Street
Recreation Commission
Thomas B. Hamilton
930 Bridge Street
Recreation Commission
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
TOWN ADMINISTRATOR REPORT
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
STAFF REPORTS
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
PENDING ISSUES
1. Eastern States Steel – waiting for final report
2. Master Plan – need proposal and a timetable for completion
3. Annual evaluations for jobs – put together process and implement
4. Town Planner Appointment – prepare ATM article
5. Economic Development Committee – Committee appointed; have begun meeting
6. Cable Television License expires December 2, 2009.
Cable Advisory Committee appointed
7. Energy – Current contract for electricity to be forwarded to Town Counsel for
review and opinion
8. Capital Stabilization Fund – work on article for ATM and election
9. Recall – work on article for ATM
10. Habitat for Humanity
11. DOR Financial Report – meet with Town Treasurer and Town Accountant for review
BOARD OF SELECTMEN AGENDA
BOARD DISCUSSIONS
1. Vacancy on Library Trustees – set up joint meeting for appointment
BOARD OF SELECTMEN
REMINDERS
1. Bridge Street Recycling Center – for Big Metal and Compost materials
1st & 3rd Saturday of each month
9:00 a.m. to 1:00 p.m.
ITEMS THAT WILL BE ACCEPTED AT BRIDGE STREET RECYCLING CENTER
computers fax machines
scanners keyboard & mice
main Frames vcr’s
stereos monitors
printers telecommunication equipment
speakers wire
televisions dvd players
5. Selectmen’s Summer Meeting schedule:
July 10 & 24
August 7 & 21
6. Kids Video Summer Camp –
July 16 – 20; Basic Kids Video Camp - ages 8-10 $35.00
July 30 – August 10 –Advanced Kids Video Camp – ages 11-14 $70.00
Sign up with EBCTV – 508-378-4298 – 1-9 p.m.
7. Youth Football Registration – Wednesday, June 27 – Town Hall Lobby 6-8 p.m.
Thursday, June 28 - Main Conference Room 6-8 p.m.
BOARD OF SELECTMEN
CONFERENCE ROOM RESERVATIONS
2nd FLOOR CONFERENCE ROOM
Tuesday, June 26, 7:00 p.m. – Support our Troops
MAIN CONFERENCE ROOM
Tuesday, June 26, 7:30 p.m. – Board of Selectmen
Wednesday, June 27, 7:00 p.m. – PAC
Thursday, June 28, 6:00 p.m. – 8:00 p.m. – Youth Football Registration
PLANNING/BUILDING CONFERENCE ROOM, SECOND FLOOR
Monday, June 25, 7:00 p.m. – Planning Board
HEALTH OFFICE
Monday, June 25, 6:00 p.m. – Board of Health
LOUNGE/CONFERENCE ROOM, SECOND FLOOR
|